Haber

2. Astragalus Balı Çalıştayı Elazığ’da Gerçekleştirildi

2. Astragalus Balı Çalıştayı Elazığ’da Gerçekleştirildi

ELAZIĞ – Elazığ’da düzenlenen ikinci Astragalus Balı Çalıştayı yoğun katılımla gerçekleştirildi.

Elazığ Arıcılar Birliği tarafından yürütülen çalışmayla Elazığ astragalus balına Türk Patent Enstitüsü tarafından Coğrafi İşaret Tescil Belgesi verildi. Astragalus balı konusunda çalışmalarını sürdüren Elazığ Arıcılar Birliği tarafından bu yıl 2. Astragalus Balı Çalıştayı düzenlendi. Bir otelde gerçekleştirilen çalıştayda, astragalus bitkisinin Türkiye’deki yayılışı, arıcılık ve arı ürünleri, iklim değişikliğinin etkileri, arıcılık ve arıcılığın geleceği konularında sunumlar yapıldı.

Elazığ Bölgesi’nde astragalus balı üretiminin söz konusu olduğunu belirten Elazığ Arıcılar Birliği Başkanı Fırat Canbay, “Bu sadece Elazığ’da değil bölgemizdeki 22 ilde de var. İlk çalıştayı geçen yıl mart ayında yapmıştık. O zaman coğrafi işaret alınıyor. Şu anda ikinci çalıştay söz konusu.” Coğrafi işaretli bir eser olarak konumlanıyoruz. Özellikle bölgede görülen değerli eşyalar burada işlenecek. Küresel ısınmanın neden olduğu iklim değişikliğinin neden olduğu bir takım meteorolojik ekstrem olaylar nedeniyle habitat alanlarında daralmalar yaşanmaktadır. Bu bölgelerdeki astragalus bitkisinde yaşam alanlarının genişlemesiyle birlikte bir takım sorunlar da yaşanmaktadır. “Bu durum astragalus balı üretimini olumsuz etkiliyor. Burada tartışılacak en önemli konulardan biri de habitat alanlarının genişletilmesi ve astragalus bitkisine yönelik çalışmalar olacak” dedi.

Riski çok yüksek bir meslek sahibi olduklarını belirten Canbay, “Bu kesimin doğayla teması yüzde 75, aracının katkısı ise yüzde 25. Doğanın katkısı çok büyük. Yüzde 25’lik katkıyı nasıl olumlu hale getirebiliriz?” Bu çalıştayın en önemli konularından biri olacak.”Coğrafi işaretli olan Astragalus balı bu yıl üretime başladı. Bu yıl Avrupa’ya başvurumuz var. Çalışmalarımızı buradaki Astragalus Bal Atölyesinde yürüteceğiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu