Haber

Çin’de yapılan araştırmaya göre şiddetli nüfus krizi dünya nüfusunu neredeyse yok etti

Çin’de bir grup bilim insanı, geliştirdikleri yeni bilgisayar modeliyle, yaklaşık 930 bin yıl önce başlayan “ciddi nüfus krizinin” dünya nüfusunu neredeyse yok ettiğini ortaya çıkardı.

Bulguları Science dergisinde yayımlanan araştırma, yaklaşık 930 bin yıl önce başlayan ve iklim değişikliği nedeniyle neredeyse 120 bin yıl süren “ciddi nüfus krizinin” dünya nüfusunu yaklaşık 1280 üreme gücüne düşürdüğünü gösterdi. bireyler.

Araştırmada, insanın ilk atalarının sayısının 117 bin yıl aradan sonra ilk kez azaldığı ortaya çıktı.

Nüfus krizi döneminde, buzul döngülerinin daha uzun ve şiddetli hale gelmesiyle birlikte şiddetli bir iklim değişikliği gözlemlendi; Bu değişim sırasında Afrika’da uzun süreli kuraklığın yaşandığı belirtildi.

Bir grup bilim insanının geliştirdiği yeni bilgisayar modeliyle gerçekleştirilen araştırmada, 50 farklı topluluğa ait 3154 genom karşılaştırıldı.

Araştırmanın formülü, günümüz insanlarından elde edilen genetik örneklere dayalı verilerin antik nüfus dinamiklerini yeniden yapılandırmasına olanak tanıyor.

Uzmanlar, nüfus krizinin başlangıcında insanın ilk atalarının yaklaşık yüzde 98,7’sinin ortadan kaybolduğunu, nüfus çöküşünün ardından fosil kayıtlarında bir boşluk bulunduğunu, ardından da modern insanın ortak atasının ortaya çıktığını savunuyor.

haberduzici.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu