Haber

Muratpaşa Belediyesi Afet İşleri Müdürlüğü kuruldu

Muratpaşa Belediyesi, depreme dayanıklı bir kent yaratmak için başlattığı çalışmalar kapsamında Afet İşleri Müdürlüğü kurdu. Yeni kurulan müdürlükte ilk atamalar yapıldı.

Muratpaşa Belediyesi, 520 bini aşkın nüfusa sahip kamu kurum ve kuruluşları, hastaneler ve alışveriş merkezlerinin bulunduğu ilçede depreme karşı güçlü bir kent oluşturmak için yeni adımlar atıyor.

Tüm yeni binalarda perde betonu zorunlu hale getiren Murtpaşa Belediyesi, kısa adı MAG olan Mahalle Afet Gönüllüsü programını başlattı. Her mahallede afete istekli bir küme oluşturmayı hedefleyen programda teorik eğitimler tamamlandı. Mayıs ayında gönüllüler; İlk müdahale, afet farkındalığı, afet anatomisi, gönüllülük, ilk yardım, arama kurtarma gibi konularda eğitimler aldı. Eğitimler, Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen depremde enkaz altında kalan 40 kişiyi kurtaran GEA Arama Kurtarma tarafından verildi.

Muratpaşa Belediyesi, konuşma konusundaki çalışmaları tek noktadan koordine etmek amacıyla Afet İşleri Müdürlüğü’nü kurdu. Karar Kent Konseyi tarafından alınırken, Önder Ümit Uysal ilçede olası bir afet durumunda acil müdahale planı oluşturacaklarını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu