Ekonomi

Union Bank NGX’ten çıkmaya hazırlanıyor, azınlık sahiplerine hisse başına N7,70 teklif ediyor

Union Bank of Nijerya, azınlık hissedarlarına hisse başına 7,70 NGN (1 USD = NGN802,160) tazminat teklif ederek Nijerya Menkul Kıymetler Borsası Kümesinden (NGX) kottan çıkma işlemini tamamlamak üzere. Hareket, özel yatırımı çekme ve bankanın finans bölümündeki konumunu güçlendirmeye yönelik daha geniş bir stratejinin bir modülü olarak geliyor.

Union Bank CEO’su Mudassir Amray plana olan güvenini dile getirerek bunu bankanın Nijerya’nın önde gelen bankacılık kurumları arasındaki konumunu güçlendirmek için bir fırsat olarak gördü. Nijerya Merkez Bankası ve Menkul Kıymetler Borsası Komitesi, bu tür önemli kurumsal eylemlere ilişkin sağlam düzenleyici gözetimin değerini vurgulayarak bankanın geçişini destekledi.

Listeden çıkarma yolculuğu, Mayıs 2023’te, TGI Group’un bir yan kuruluşu olan Titan Trust Bank Limited’in, Union Bank’ın çoğunluk hissesini satın aldıktan sonra kalan tüm azınlık hisselerini satın almayı teklif etmesiyle başladı. Satın alma işlemi 13 Kasım 2023’te tamamlanarak Union Bank’ın NGX’ten ayrılma niyetini açıklamasının önü açıldı. Listeden çıkarma süreci, 2020 Şirketler ve Müttefik Konular Yasası’nın 715. Maddesi kapsamındaki bir düzenleme planı kapsamında yürütülmektedir.

Union Bank, 1917’ye dayanan zengin bir geçmişe sahip, Nijerya’nın önde gelen finans kuruluşlarından biri olarak tanınmaktadır. Küçük ve orta ölçekli işletmelere (KOBİ’ler) hizmet vermede değerli bir rol oynamıştır ve 300’den fazla hizmet merkezi ve bankadan oluşan geniş bir ağ işletmektedir. Ülke genelinde 950’den fazla ATM.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

haber-keciborlu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu